Çiftliğimiz

Çiftliğimiz Uşak Merkez Kabaklar Köyü sınırları içerisinde olup iki bölümden oluşmaktadır.
Yumurta üretiminin yapıldığı besi alanı toplam 32.500 metrekare alan içine kurulmuştur. Bu alanın 8.000 metrekaresi tavukların serbest olarak gezindiği ve bir bölümünde yonca bitkisi ekili olan açık alandır. 400 metrekarelik bir alan ise tavukların korunağı için ayrılmış kapalı kümese ayrılmıştır.
Geri kalan 24.000 metrekarelik alan zaman içinde yapacağımız yatırımlar ve genişleme kapsamında şuan için boş bırakılmaktadır. Tavuk sayısındaki artışa göre bu alanlar da kullanıma açılacaktır

Çiftliğimizde toplam 1200 adet tavuk bulunmaktadır. Bu tavuklar ilk yerli Türk ırkı olan siyah Atakes ırkı tavuklardan oluşmaktadır. Günde yaklaşık  800 adet yumurta alınan çiftliğimizde tavuklarımız ortalama 36 saatte bir yumurtlayarak doğal dengelerini devam ettirirler. Yumurtlama işlemine hiçbir şekilde müdahale yapılmamaktadır ve tavuklar istediği zaman yumurtlama özgürlüğüne sahiptirler.

Çiftliğimizdeki tavuklar siyah renkli yerli köy tavuğu ırkından olup yumurtaları krem renklidir. Çoğu insan tarafından yanlış bilinenin aksine gerçek köy yumurtası sarı renkli değil her renkte olabilir. Yumurta rengi tavuğun cinsine ve rengine göre değişir. Ayrıca yumurtayı doğal yapan rengi değil tavukların nasıl yetiştirilip beslendiğidir.
WP_20150330_003

Biz tavuklarımızı hiçbir kimyasal maddeyle zehirleyip yumurtlama süreçlerine müdahale etmiyoruz. Sınai yumurta çiftliklerinde tavuklar küçücük kafeslere tıkılıp çeşitli kimyasallar ve GDO’lu yemler ile günde birkaç kere yumurtlamaları sağlanmaktadır. Bunun sağlığımız açısından ne kadar zararlı olduğu aşikar bir durumdur.