Tavuklarımızı Nasıl Besliyoruz ?

Yumurtalarımızı doğal yapan özellik aslında tavuklarımızı yetiştirme ve besleme şeklimizde yatıyor. Toplam 32.500 metrekarelik bir alana kurulu çiftliğimizde tavuklarımızın serbestçe dolaşabileceği 8.000 metrekarelik açık alan bulunmaktadır. Serbest gezinen besi tavuğu deyimini tam anlamıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.

Akşam kümeslerine konulan tavuklarımız sabahın ilk ışıklarıyla kahvaltılarını yapıp açık alana salınmaktadır. Bu alanda tavuklarımızın ihtiyaçları düşünülerek yonca bitkisi ekilmiş bazı bölümler vardır. Ayrıca tavuklarımızın tünemesi için çeşitli tünek noktaları yapılmıştır. Açık alanın toprağında hiçbir kimyasal işlem yapılmamış olup doğal bitki örtüsüne de hiçbir şekilde müdahale edilmemiştir. Verdiğimiz yemlerin yanında bu çayırlık alanda da tavuklar eşinerek kurt, böcek, bitki tohumu gibi doğal besinlerden faydalanmaktadırlar

Tavuklarımızı buğday, arpa, mısır kırması ve çeşitli hububat tohumlarıyla besliyoruz. Verdiğimiz yemler ise özenle seçilmiş doğal köy ürünlerinden oluşmaktadır. Üretimin ve canlıların doğasını bozmamaya azami özen göstermekteyiz.  Özellikle son zamanlarda sıklıkla kullanılan genetiği değiştirilmiş bitkiler, kimyasal içerikli yemler ve kimyasal ilaçlardan olabildiğine kaçıyoruz. Aldığımız yemlerin kim tarafından nerede, nasıl üretildiğine dikkat edip olabildiğince kendi yakın çevremizden, güvendiğimiz, tanıdığımız kişilerden satın alma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Doğal besi yumurtası neden diğer yumurtalardan pahalı?

Seri yumurta üreticileri onlarca tavuğu tek bir kafes içerisine kapatarak, tavuklara resmen eziyet ederek çeşitli kimyasallar ile tavukları şişirerek tavuklardan %100′e yakın verim alıyorlar. Doğal besi yumurta üretiminde ise tavuklarımızı doğal yollarla döllüyoruz ve tavukları doğal yaşam alanlarında özgür olarak bırakıyoruz. Tavuklarımızdan iki yumurta daha fazla alabilmek üç-beş kuruş daha fazla kazanabilmek için kimyasallar ile şişirmiyoruz. Bu yüzden bizim tavuklarımız %65-70 verimle yumurtluyor. Ayrıca seri üretim yumurtada firmalar geniş pazarlarının imkanları ile sürümden kazanıyor. Doğal Besi yumurtası ile halkımızın tanışıklığı yeterli düzeyde olmadığından biz butik üretimle az sayıda yumurta üretip günlük iç pazara sunuyoruz. Bu sebeple fiyat farkı oluşuyor. Biz ise elimizden gelen tüm imkanları kullanarak kendi üretimimiz doğal besi yumurtalarını iç piyasanın altında bir fiyata satmaya çalışıyoruz.