Teze mi ? Bayat mı ?

Yumurtaları yüzebilecekleri tamamen su dolu bardaklara koyun. Yumurta suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir.

Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın diğer bir yolu da, yumurtayı bir tabağa kırmaktır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akışkanlığı yerindedir. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılır. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır.

Saklarken
Tazeliğini daha uzun koruması yumurtaları orijinal karton kutusunda, buzdolabında muhafaza edin. Yumurtaları kullanmadan hemen önce yıkayın. Buzdolabına kaldırmadan önce yıkarsanız, üzerindeki doğal koruyucu tabaka kaybolur. Güçlü kokulu besinlerle yanyana bulundurmayın. Yumurta kabuğu kokuları çekebilir.

Yumurtanız nasıl olsun?
Kayısı, rafadan ya da katı; yumurtayı yemek istediğiniz kıvama göre şu hususlara dikkat edin:

Rafadan yumurta
Yumurtanın akı yarı yarıya pişmiş, sarısı ise hemen hiç pişmemiştir. Yumurtayı suya koyup, kaynamaya başladıktan itibaren 100’e kadar sayarsanız rafadan yumurtanız hazır olur.

Kayısı yumurta

Akı pişmiş, sarısı ise hafifçe kıvamlanmıştır. Yumurtaları suya koyup, kaynadıktan sonra, 3.5-4 dakika daha ocakta tutup, soğuk sudan geçirirseniz, kayısı kıvamında yumurta elde edersiniz.

Katı yumurta
Yumurtanın hem akı hem de sarısı iyice pişmiştir. Yumurtaları kaynar suya attıktan sonra 6-7 dakika pişirmeniz gerekir. Daha fazla kaynatmak, yumurtanın sarısının renginin ve tadının değişmesine sebep olur. (Sofra)

Yumurta oda sıcaklığında 2 hafta taze kalabilir. Bu süre içerisinde yumurtayı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Taze yumurtayı ayırt edebilmek için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Taze yumurta bayat yumurtaya göre daha ağırdır. Yumurta bayatladıkça hafifler. Taze yumurtayı kulağınıza yaklaştırıp salladığınızda ses duymazsınız fakat bayat yumurtada çalkalanma sesi duyarsınız. Taze yumurtayı tuzlu suya bıraktığınızda dibe batar. Bayat yumurta ise suyun yüzüne çıkma eğilimindedir. Öncelikle yumurtanın sivri köşesi yüksekte kalır. Yumurta ne kadar bayatsa o kadar suyun yüzüne çıkar. (Aslında suyun tuzlu olması şart değildir, fakat tuzlu suyun kaldırma özelliği daha fazla olduğundan bayat yumurtayı daha net anlarsınız). Yumurtanın rahatça sığacağı bir bardağa su doldurun, yaklaşık 1 kaşık tuzu içine karıştırın ve yumurtaları tek tek içine bırakarak test edin. Taze yumurtayı yayvan bir kabın içine kırdığınızda sarısı dağılmadan ve sarısıyla akı birbirine karışmadan duracaktır. Bayat yumurtanın sarısı ise daha fazla yayılır. Haşlanmış taze yumurtayı soyması zordur. Haşlanmış bayat yumurtayı ise kolayca soyabilirsiniz.